538 307 946
538 307 943

ul. Zonna 46, 41-800 Zabrze

Metody zabiegów

Przygotowanie w zależności od metody

Dezynsekcję przeprowadza się za pomocą różnych metod. Najpopularniejsze są opryskiwanie, zamgławianie i żelowanie. Wszystkie wymagają  naniesienia substancji (płynu, mgły lub żelu) na poddawane dezynsekcji powierzchnie. Dlatego sposób przygotowania lokalu do dezynsekcji w dużej mierze zależy od użytej metody, środków oraz rodzaju zwalczanego insekta. Większość środków wymaga przede wszystkim zabezpieczenie żywności i tych przedmiotów, które mają bezpośredni kontakt z naszym ciałem.

DEZYNSEKCJA OPRYSKOWA – METODA KLASYCZNA

Najbardziej klasyczna metoda , sporządzamy roztwór wodny z koncentratu bądź proszku w formie koncentratu. Polega ona na naniesieniu preparatu owadobójczego na daną powierzchnię przy pomocy różnego typu opryskiwaczy, zarówno nisko jak i wysokociśnieniowych. Preparat najczęściej ma postać płynu. Metoda eliminuje insekty działając dwojako: na ich układ pokarmowy, preparat jest bowiem tak sporządzony, że szkodnik chętnie go zjada, co prowadzi do jego szybkiej śmierci, a także w sposób kontaktowy, nawet wtedy, kiedy owad preparatu nie spożył, ale miał z nim kontakt.

Zaleta metody to przede wszystkim widoczne szybkie efekty, ograniczenie populacji insektów, które zaczyna być widoczne dość szybko.

Wady tej metody to przede wszystkim specjalne przygotowanie mieszkania tj.: schować żywność, zabezpieczyć wszystkie rzeczy, które mogą być wkładane do ust przez dzieci, mieszkanie należy opuścić, a nakaz ten bezwzględnie dotyczy dzieci, kobiet w ciąży, osób w podeszłym wieku, osób z chorobami układu oddechowego oraz zwierząt. Po oprysku mieszkanie należy opuścić na kilka godzin (dokładne informacje podajemy zawsze tuż przed zabiegiem, w zależności od tego, jakiego środka użyliśmy). Preparaty dobieramy każdorazowo do charakteru usługi, stawiając na bezpieczeństwo ludzi i zwierząt domowych oraz niską uciążliwość – brak zapachu środków i śladów przez nie zostawianych. Przy niektórych szkodnikach należy stosować zabiegi opryskowe z wykorzystaniem różnych grup chemicznych – tzw. zabiegi rotacyjne. Dotyczy to w szczególności owadów które szybko się uodparniają na chemię np. pluskwa domowa i muchy.

Zwalczanie pluskiew – metoda „rotacyjna” trójfazowa oparta o zabieg klasyczny opryskowy Pluskwa domowa jako owad bardzo uciążliwy i jednocześnie stosunkowo trudny w zwalczaniu musi być poddany co najmniej kilku zabiegom dezynsekcyjnym. Ważne jest zachowanie cykliczności (wykonywania działań w określonym odstępie czasowym), oraz rotacji insektycydów (stosowaniu związków chemicznych z różnych grup). Pluskwy wykazują silną chemoodporność na insektycydy. Do zabiegów stosuje się środki  kontaktowo-pokarmowe. Działanie owadobójcze następuje w wyniku spożycia preparatu przez owady jak również poprzez kontakt owadów z powierzchnią na którą środek był naniesiony. Zwalczanie pluskiew przy wykorzystaniu niniejszej metody pozwala na późniejsze bezpieczne przebywanie w danym pomieszczeniu – tuż po wyschnięciu preparatu i gruntownym przewietrzeniu.

DEZYNSEKCJA METODĄ ŻELOWĄ

Metoda żelowa polega na wyłożeniu w okolicach miejsca występowania insektów żelu, którego zadaniem jest ich wyeliminowanie. Żel ten jest imitacją pokarmu spożywanego przez karaluchy, prusaki czy karaczany, zawierającą w sobie niewyczuwalną przez insekty substancję trującą. Imitowanie pokarmu spożywanego przez szkodniki oraz wyczuwalne w nim feromony, pozwalają rozproszyć truciznę po gniazdach poprzez przenoszenie jej przez insekty jako pożywienie dla reszty stada. Preparaty żelowe stosuje się głównie na owady z rodziny karaczanów ( prusaki i karaluchy), a od jakiegoś czasu również na mrówki.  

Metodę żelową cechuje dyskrecja, skuteczność ale przede wszystkim duże bezpieczeństwo i brak jakichkolwiek wcześniejszych przygotowań do jej wykonania. Jest uznawana za jedną z najbezpieczniejszych. Nie ma konieczności wietrzenia i opuszczania pomieszczeń po dezynsekcji. Można ją stosować w gastronomii, szpitalach, hotelach, żłobkach i przedszkolach. Preparaty żelowe wykazują aktywną ochronę pomieszczeń nawet do 12 miesięcy.

DEZYNSEKCJA METODĄ ZAMGŁAWIANIA ULV - ULTRANISKOOBJĘTOŚCIOWEJ ZIMNEJ MGŁY

Metoda zamgławiania ULV obecnie jest jedną z najczęściej wybieranych przez Klientów. 

Zamgławianie ULV, nazywane również aerozolowaniem,  polega na aplikacji za pomocą specjalnego urządzenia (zamgławiacza) gęstej, zimnej mgły. Składa się ona z bardzo drobnych kropel roztworu wody i preparatu biobójczego. Jego rodzaj dobiera się w zależności od potrzeb, dla których wykonywane jest aerozolowanie.

Zamgławianie ULV przeprowadzać można zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń i pojazdów. Aerozolowanie służy do zwalczania insektów (np. podczas odpluskwiania), ale również do likwidacji drobnoustrojów. Za pomocą zamgławiania można także skutecznie neutralizować nieprzyjemne zapachy.

Jak przebiega dezynsekcja metodą zamgławiania ULV?

Na początku zamgławiania technik aplikuje “zimną mgłę” na powierzchnie mebli, ze szczególnym uwzględnieniem łóżka i jego najbliższego otoczenia (odpluskwianie). Następnie zamgławiane są ściany oraz sufit. Dopiero na samym końcu technik zwiększa wydajność urządzenia i równomiernie zamgławia całą kubaturę pomieszczenia.

“Zimna mgła” osiada w ciągu godziny, pokrywając wyposażenie oraz podłogę mikro kroplami. Po wywietrzeniu woda wysycha, a na powierzchniach w postaci mikrokapsułek pozostaje preparat, który w wyniku bezpośredniego kontaktu zwalcza insekty również podczas ich wędrówek. Działa także żołądkowo, kiedy w czasie żerowania z odnóży dostanie się do dróg pokarmowych. Niestety owady ewoluują i uodparniają się na substancje czynne zawarte w preparatach III generacji. Dlatego dla skuteczności dezynsekcji tak ważne jest stosowanie różnych preparatów podczas każdego z zabiegów.

Co powinieneś wiedzieć o zamgławianiu ULV?

Skrót ULV pochodzi od angielskich nazw ultra-low volume. Chodzi o to, że do skutecznego zabezpieczenia powierzchni wystarczy nawet niewielka dawka cieczy roboczej. W wyniku tego przeprowadzone aerozolowanie nie pozostawia smug. Po wymieszaniu koncentratu biobójczego z wodą w odpowiednich proporcjach, zamgławiacz wytwarza  mikroskopijne krople tej mieszaniny. W porównaniu do oprysku, są one dziesięciokrotnie mniejsze, dzięki czemu swobodnie unoszą się w powietrzu i świetnie penetrują nawet najmniejsze zakamarki oraz szczeliny.

Do wykonania zamgławiania ULV niezbędny jest wysokowydajny zamgławiacz. Profesjonalne urządzenia tego rodzaju posiadają regulację wielkości generowanych kropel (najczęściej w zakresie od 10 do 50 mikronów). Dzięki temu technik może dopasować parametry zimnej mgły nie tylko do rodzaju użytego środka, ale także przeznaczenia i wyposażenia pomieszczenia. Wykorzystanie niewielkich ilości cieczy roboczej, która na dodatek rozprowadzana jest bardzo równomiernie, ogranicza wzrost wilgotności w pomieszczeniu. To ważne, kiedy w pomieszczeniach znajduje się wyposażenie z delikatnych lub naturalnych materiałów, które mogłyby zostać uszkodzone w wyniku kontaktu z dużą ilością cieczy.

DEZYNSEKCJA METODĄ TERMOZAMGŁAWIANIA - GORĄCEJ MGŁY

Metoda zamgławiania termicznego służy aplikacji środków czynnych w formie mgły, czyli rozbicia cząsteczek substancji aktywnej do wielkości ok 10mikronów. Pozwala to na znakomitą penetrację, długo utrzymującą się w powietrzu chmurę chemiczną, i minimalne wydatkowanie preparatów.

Zamgławianie termiczne jest zabiegiem stosowanym w dezynsekcji i dezynfekcji, czyli w przypadku chęci pozbycia się insektów oraz bakterii, grzybów, pleśni i innych drobnoustrojów. Polega ono na rozprowadzeniu cieczy biobójczej na dezynfekowanym lub dezynsekowanym obszarze poprzez specjalny oprysk.

W zabiegu tym pod wpływem wysokiej temperatury, ciecz robocza, czyli woda, odparowuje, po czym skrapla się w wyniku kontaktu z zimniejszym powietrzem w pomieszczeniu. Powstaje wówczas mgła złożona z substancji trującej, której krople są mikroskopijne i lekkie. Dzięki temu mgła długo unosi się w powietrzu i dociera w trudno dostępne miejsca, uśmiercając insekty i bakterie, likwidując także zarodniki pleśni i inne zanieczyszczenia powietrza.

Sam zamgławiacz to urządzenie, którego centralną częścią jest silnik pulsacyjny. To w nim gorące gazy płynące z dużą prędkością zabierają krople cieczy i je odparowują. Urządzenie wyrzuca następnie wyrzuca tę parę na zewnątrz.

DEZYNSEKCJA METODĄ OPYLANIA

Opylanie polega na naszoniu przez technika BEL serwis środków biobójczych na powierzchnie dezynsekowane w formie preparatów o formulacji pylistej (suchego proszku). Dzięki idealnie pylistej strukturze proszek przywiera elektrostatycznie do owada. Używa się do tego celu miechów, pompek, opylaczy. Szkodniki które wędrują po opylonej powierzchni bądź mają z nią kontakt, uczestniczą w przenoszeniu środka na odnóżach i powłokach ciała np. do wnętrza gniazd i skupisk owadów powodując również ich zgon. Metodę poprzez opylanie stosuje się również jako alternatywę dla oprysków w miejscach gdzie ciecze są niewskazane – urządzenia elektryczne, gniazdka, tablice rozdzielcze itp.

Najczęściej wykorzystuje się ją do zwalczania gniazd os i szerszeni, mrówek, pcheł (na posłaniach zwierząt), wszawicy odzieżowej, pluskiew, świerzbowca.

WYMRAŻANIE SUCHYM LODEM – CRYONITE

Wymrażanie w temperaturze MINUS -78 °C, które zapewnia natychmiastowy efekt. Lokal jest gotowy do użytku natychmiast po zabiegu.

Wymrażanie nie tylko skutecznie zwalcza owady, ale także nie wymaga wykonywania przez mieszkańców wielu czynności, jak wynoszenie mebli, chowanie przedmiotów, zabezpieczanie jedzenia. Metoda ta jest najbezpieczniejsza dla ludzi, dzieci, zwierząt.

Odpluskwianie

Firma BEL Serwis specjalizuje się w zwalczaniu pluskwy domowej z gat.cimex lectularius Odpluskwianie polega na zwalczaniu pluskiew. To niewielkie

owady, które żywią się wyłącznie krwią ssaków. Dorastają do około 7 mm, a ich naturalnymi siedliskami są wszelkie osłonięte, ciasne zakamarki w pobliżu źródła pożywienia. Chociaż pierwotnymi żywicielami pluskiew były nietoperze, insekty te żyją w bezpośrednim otoczeniu człowieka od czasów jaskiniowych.

Rozwój skutecznych środków biobójczych oraz zmiany w sposobie życia na kilkadziesiąt lat uśpiły ekspansję tych pasożytów. Współcześnie pluskwy stają się jednak coraz powszechniejsze, szczególnie w większych aglomeracjach. Doskonałym przykładem są duże miasta: odpluskwianie w Bytomiu i Rudzie Śląskiej jak również w Gliwicach przeprowadzamy nawet kilkakrotnie w ciągu tygodnia.

Czy pluskwy są groźne?

Szacuje się, że dla około 30% populacji ugryzienia pluskiew są nie tylko niegroźne, ale praktycznie nie zauważalne. Reszta ludzi zaobserwuje na skórze ślady, a kilkanaście procent pokąsanych również reakcję alergiczną. Pluskwy nie przenoszą drobnoustrojów, ani żadnych zakaźnych chorób. Pomimo tego świadomość, że nocą spacerują po Twoim ciele pasożyty, które piją Twoją krew, jest prawdopodobnie wystarczająco wstrząsająca, abyś zdecydował się na skuteczne odpluskwianie z gwarancją.

Miejsce ugryzienia pluskwy zaczyna swędzieć często dopiero po dobie lub nawet dwóch. Jeśli dodasz do tego fakt, że pojedyncze osobniki wychodzą z kryjówki raz na 4 – 12 dni, zrozumiesz, dlaczego tak łatwo mogłeś przeoczyć pierwsze oznaki przebywania pasożytów w mieszkaniu.

Jak sprawdzić czy w domu są pluskwy?

Szacuje się, że dla około 30% populacji ugryzienia pluskiew są nie tylko niegroźne, ale praktycznie nie zauważalne. Reszta ludzi zaobserwuje na skórze ślady, a kilkanaście procent pokąsanych również reakcję alergiczną. Pluskwy nie przenoszą drobnoustrojów, ani żadnych zakaźnych chorób. Pomimo tego świadomość, że nocą spacerują po Twoim ciele pasożyty, które piją Twoją krew, jest prawdopodobnie wystarczająco wstrząsająca, abyś zdecydował się na skuteczne odpluskwianie z gwarancją.

Miejsce ugryzienia pluskwy zaczyna swędzieć często dopiero po dobie lub nawet dwóch. Jeśli dodasz do tego fakt, że pojedyncze osobniki wychodzą z kryjówki raz na 4 – 12 dni, zrozumiesz, dlaczego tak łatwo mogłeś przeoczyć pierwsze oznaki przebywania pasożytów w mieszkaniu.

Występują pewne ślady, które mogą świadczyć o tym, że mamy pluskwy:

Gdzie gnieżdżą się pluskwy?

Pluskwy gnieżdżą się w szparach mebli, w szczególności tapicerowanych, w łóżkach, materacach, w ramach obrazów, w listwach podłogowych, we framugach drzwi i okien, w szczelinach tynków, w gniazdkach elektrycznych, w kontaktach, pod odklejającą się tapetą, w okolicach stolików nocnych, na szwach i suwakach materacy, pod łóżkami w okolicy wezgłowia itp.

Oczywiście, jeśli pluskiew będzie dużo, zajmą całe pomieszczenie i zaczną przenosić się do kolejnych, a w końcu również do sąsiada. Dlatego odpluskwianie zawsze wykonujemy we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych.

Metody zwalczania pluskiew

Stosujemy jedną z dwóch podstawowych metod zwalczania pluskiew: 

opryskiwanie klasyczne  polega na pokryciu powierzchni ścian, podłogi, sufitu i wyposażenia pomieszczenia cieczą, której składnikiem jest substancja biobójcza. Zwalcza ona insekty zarówno podczas kontaktu, jak i spożycia. Opryskiwanie można wykonać pod niskim i wysokim ciśnieniem. Aby było skuteczne, musi być jednak przeprowadzone bardzo dokładnie. Daje za to szybkie efekty, ponieważ insekty zaczynają ginąć już po dwóch, trzech godzinach od zakończenia zabiegu. Opryskiwanie może niestety pozostawić smugi.

zamgławianie ULV jest lepszą alternatywą. W tej metodzie preparat biobójczy rozpylany jest w postaci opadającej mgły, którą najpierw bezpośrednio aplikujemy na wszystkie powierzchnie w pomieszczeniu.  Po wyschnięciu na zabezpieczanej powierzchni preparat pozostaje aktywny w formie mikrokapsułek, które skutecznie likwidują insekty nawet przez cztery tygodnie od zakończenia zabiegu. Duża wydajność profesjonalnego zamgławiacza umożliwia wyrzut mgły na sporą odległość, dzięki czemu można ją aplikować nawet w trudno dostępne miejsca. Sprawnie wykonane zamgławianie ULV nie pozostawia smug. Zabieg trwa krótko, chociaż jest skomplikowany.

Dlaczego zabieg odpluskiwania trzeba powtarzać?

Dla maksymalnej skuteczności rekomendujemy wykonanie dwóch zabiegów odpluskwiania w odstępie 14 – 21 dni. Pojedynczy zabieg zabija bowiem już aktywne pokolenie, natomiast drugi zniszczy również te owady, które za pierwszym razem znajdowały się jeszcze w jajach.

Odpluskwianie – najczęściej zadawane pytania

  • wędrują z innych lokali ( od sąsiadów ) 

Pluskwy wędrują po rurach i ścianach a także przewodami wentylacyjnymi w budynkach wielomieszkaniowych. Konieczne jest zatem staranne uszczelnianie wszystkich szpar i otworów np. sylikonem czy gipsem w miejscach gdzie przechodzą rury c.o. i gazowe w stropach i posadzkach. 

  • przywozimy z podróży 

Pluskwy przywozimy z podróży, bywają w wielu środkach transportu: w pociągach, w samolotach, tramwajach autokarach na długich trasach, z taksówek.

  • z miejsc publicznych
    Pluskwy mogą również znajdować się w wielu popularnych miejscach przebywania zbiorowego ludzi. Szczególnie w tych miejscach gdzie spędzamy określony czas – siedząc. Do tych obiektów zaliczyć można kina, teatry, poczekalnie, przychodnie zdrowia itp..
 
  • z miejsc gdzie nocowaliśmy

    Jak już wiemy, pluskwy są najbardziej aktywne przy mało intensywnym oświetleniu tj. 
    podczas zmroku i nocą. Najwięcej czasu w ciągu dnia w nieruchomej pozycji spędzamy śpiąc. Toteż pluskwy jako za najczęstsze miejsce ich występowania wybierają: łóżka, tapczany, wersalki, kanapy, krzesła i fotele. W tych miejscach pluskwy mają najwięcej czasu by się posilić. Wobec powyższego to właśnie hotele, hostele, pensjonaty, akademiki, motele, schroniska, domki i przyczepy campingowe należą do zasadniczych miejsc skąd pluskwy przewozimy do naszych domów, najczęściej po powrocie z wycieczek, wakacji wyjazdów służbowych, powrocie z kolonii czy obozów.

Charakterystyczną cechą po ugryzieniu pluskwy są 2 – 4 niewielkie ślady ułożone blisko siebie. Tak gryzie pojedynczy osobnik. Kiedy jednocześnie
żeruje ich więcej, ślady ugryzień łączą się w rozległe zmiany skórne.

Najczęstszym powodem ponownego pojawienia się insektów po dwukrotnie wykonanym odpluskwianiu, jest wizyta w miejscach zapluskwionych lub
przejście owadów od sąsiada. Dlatego tak ważne jest uszczelnienie wszystkich możliwych dróg, którymi do mieszkania mogą dostać się także inne insekty.

Zwalczanie mrówek

Mrówki żyjące w Polsce są dla człowieka nieszkodliwe. Ich plaga może być jednak bardzo dokuczliwa, a także trudna do usunięcia, dlatego nierzadko, po bezskutecznych próbach pozbycia się owadów, pozostaje nam zwrócić się do specjalistów zajmujących się zwalczaniem mrówek.

Szkody wyrządzane przez mrówki

Poza tym, że mrówki buszują w naszej kuchni, wprowadzają chaos do naszego życia, są natrętne i dokuczliwe, szkodzą również naszym ogródkom, a nawet rolnictwu. W obu przypadkach dotyczy to ich symbiozy z mszycami, którymi się opiekują i chronią przed drapieżnikami w zamian za ich cenną wydzielinę, dobrze znaną spadź, z której pszczoły robią miód.

Mszyce natomiast żywią się roślinami w naszych ogrodach. Innymi słowy, mając w ogródku plagę mrówek, które opiekują się mszycami, mamy właściwie dwie plagi, przy czym o ile mrówki nie niszczą naszej własności, o tyle mszyce mogą doprowadzić do tego, że spośród zasadzonych przez nas warzyw liściastych niewiele będzie do zebrania.

Nie są to przy tym wszystkie problemy, jakie stwarzają mrówki.

Mogą one:

Zwalczanie prusaków i karaluchów

Skuteczne zwalczanie karaluchów i prusaków wymaga użycia specjalistycznych metod. Insekty te są bowiem trudne do wytępienia, a stanowią realne zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Zwalczanie prusaków

Skuteczne zwalczanie przez naszą firmę BEL Serwis z Zabrza. Usługa eksterminacji prusaków wiąże się z wypracowaną na przestrzeni lat metodą łączenia najskuteczniejszych środków chemicznych oraz stosowaniem trzech metod jednocześnie: spryskiwania chemicznego, rozkładania trutek w postaci żelu oraz zamgławianiu ULV.

Odkąd stosujemy zintegrowaną metodę zwalczania prusaków, obserwujemy znaczący spadek ich populacji nie tylko w miejscach bezpośrednio poddawanych naszym działaniom, lecz także w ich okolicach, w tym w sąsiednich mieszkaniach.

Skąd się biorą karaluchy oraz prusaki w mieszkaniach i domach

Przez długie lata twierdzono, że karaluchy biorą się po prostu z nieodpowiedniego utrzymywania domu. Ktoś, u kogo pojawiały się w domu karaluchy uważany był wręcz za osobę niechlujną, która nie utrzymuje porządku we wnętrzu swojego domu. Okazuje się jednak, że coraz częściej karaluchy pojawiają się w mieszkaniach, gdzie dbanie o porządek jest jedną z priorytetowych kwestii. Skąd więc się one tam wzięły? Pierwszą opcją może być przywędrowanie tych owadów od naszych sąsiadów. Do takich wycieczek karaluchy najczęściej

wykorzystują kanały wentylacyjne, w których przemarsz do innych mieszkań jest bardzo łatwy. Mitem natomiast jest twierdzenie, że karaluchy mogą dostawać się do naszych mieszkań przez kanalizację. Te owady nie potrafią pływać czy oddychać pod wodą więc taka kąpiel byłaby dla nich śmiertelna. Drugą z przyczyn pojawiania się karaluchów w domach może być przyniesienie dorosłych osobników wraz z zakupami czy też meblami, które były już przez kogoś użytkowane.